Skip to main content
مدت مطالعه: 7 دقیقه

علائم اومیکرون چیست؟

افراد آلوده به واریانت اومیکرون می توانند با علائمی مشابه انواع قبلی سویه های این ویروس بروز کنند. وجود و شدت علائم می تواند تحت تأثیر وضعیت واکسیناسیون کووید-19، وجود سایر شرایط سلامتی، سن و سابقه عفونت قبلی باشد. البته بر اساس تحقیقات علائم افراد بیشتر در دستگاه تنفس فوقانی ظاهر می گردد و عدم حس بویایی و چشایی در این افراد نیز کمتر گزارش شده است.

اومیکرون را چطور تشخیص بدهیم؟

اکثر آزمایشات P.C.R و تست های فوری آنتی‌ژن می‌توانند اومیکرون را شناسایی کنند.

آیا علائم اومیکرون را می توان از علائم دلتا تشخیص داد؟

برخی از تفاوت‌های علائم از داده‌های مطالعات اولیه بوجود آمده اند، اما دانشمندان مطمئن نیستند که تفاوت آنها معنی‌دار باشد. به عنوان مثال، داده‌های منتشر شده در ماه دسامبر از بزرگترین مرکز بیمه سلامت خصوصی آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که در آفریقای جنوبی مبتلایان به اومیکرون اغلب دچار گلودرد یا خراشیدگی همراه با احتقان بینی، سرفه خشک و درد عضلانی، به ویژه کمردرد می‌شوند.

در هر صورت همه این موارد گفته شده، علائم ویروس اصلی کرونا هستند. با توجه به اینکه اومیکرون تنها چند هفته است که در حال انتشار می باشد، هنوز زود است که بگوییم تفاوتی در علائم بین نوع اومیکرون و نسخه های قبلی وجود دارد یا نه.

نظر دانشمندان نسبت به سویه جدید کرونا چیست؟

دکتر  یانگ پزشک بیماری های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا گفت: «احتمالاً همپوشانی زیادی بین اومیکرون و انواع قبلی وجود دارد، زیرا آنها اساساً همان کاری را انجام می دهند که سویه های قبلی انجام می دادند.  “اگر تفاوت هایی وجود داشته باشد، احتمالاً خیلی ظریف خواهد بود.”

تا به امروز کدام تفاوت میان اومیکرون و سایر سویه های کرونا پر رنگ بوده؟

یکی از تفاوت ها این است که اومیکرون نسبت به انواع قبلی کمتر باعث از دست دادن چشایی و بویایی می شود. تحقیقات نشان می دهد که 48 درصد از بیماران مبتلا به سویه اصلی کرونا از دست دادن بویایی و 41 درصد از دست دادن چشایی را گزارش کردند، اما تجزیه و تحلیل شیوع اومیکرون در بین افراد واکسینه شده در نروژ نشان داد که 23 درصد بیماران از دست دادن حس چشایی و تنها 12 درصد از دست دادن بویایی را گزارش کردند. با این حال، مشخص نیست که آیا این تفاوت ها به دلیل اومیکرون است یا عامل دیگری مانند وضعیت واکسیناسیون.

 

آیا اومیکرون علائم گوارشی یا خستگی بیشتری نسبت به انواع دیگر ایجاد می کند؟

مهمترین علائم گوارشی مرتبط با کرونا شامل «تهوع»، «اسهال» و «خستگی» است، اما این علائم برای این سویه جدید شایع نیستند.

طبق نظر دکتر جنیفر لایتر، اپیدمیولوژیست و متخصص بیماری های عفونی کودکان در N.Y.U، تهوع همیشه یک علامت رایج کرونا بوده است، از جمله در سویه اومیکرون. اما افراد مبتلا به اومیکرون ممکن است علائمی مانند حالت تهوع را بیشتر گزارش دهند، زیرا از دست دادن بویایی با سویه جدید کرونا شیوع کمتری دارد.

علائم گوارشی در کودکان بیشتر از بزرگسالان رخ می دهد، اما ممکن است در بزرگسالان هم بروز کند. این ویروس می‌تواند برخی سلول‌ها را در دستگاه گوارش بیمار آلوده نماید، که منجر به مشکلات گوارشی مانند اسهال شود. عفونت های تنفسی به طور کلی ممکن است باعث شوند که افراد هنگام سرفه خلط بیشتری تولید کنند که در ادامه بلعیدن آن نیز می تواند معده را تحریک نماید و سبب بروز علائم گوارشی شود.

در صورت واکسینه شدن علائم اومیکرون متفاوت است؟

در واقع، بسیاری از علائم کرونا به وضعیت واکسن فرد مربوط است و تفاوت هایی را ایجاد می نماید.

مایا، استادیار کالج پرستاری دانشگاه نیویورک که بیماران کرونا را در طول همه‌گیری پیگیری کرده است، گفت که در بیماران واکسینه شده سویه دلتا یا کروناویروس اصلی معمولاً نشانه ها با سردرد ظهور می‌کنند. در حالی که بیماران واکسینه نشده به احتمال زیاد تنگی نفس و سرفه همراه با علائم آنفولانزا را دارند.

چه مدت طول می کشد تا علائم اومیکرون ظاهر شود؟

به نظر می رسد که اومیکرون نسبت به انواع دیگر زمان کمون کوتاه تری دارد – پس از اینکه فرد در معرض تماس با فرد آلوده قرار گرفت، کمتر از 3 روز طول می کشد تا علائم ایجاد شود. این دوره در مقایسه با سویه دلتا و ویروس کرونای اصلی(4 تا 6 روز)  کوتاه تر است.

آیا اومیکرون خفیف تر از سایر انواع کرونا هست؟

برخی تحقیقات نشان می دهد که اومیکرون آسیب کمتری به ریه ها وارد می کند و در نتیجه نسبت به تکرارهای قبلی ویروس، بیماری کمتری ایجاد کند.

 

شواهد اولیه کشورهای اروپایی در مورد اومیکرون چگونه است؟

شواهد اولیه کشورهای اروپایی  نشان می دهد که اومیکرون ممکن است علائم خفیف تری ایجاد کند. در ماه به امروز، سه تیم تحقیقاتی جداگانه به این نتیجه رسیدند که سویه اومیکرون با احتمال کمتری بیماران را به بیمارستان می فرستد.

 

شواهد اولیه کشورهای آفریقایی در مورد اومیکرون چگونه است؟

طبق داده‌های آفریقای جنوبی، پس از بهبود وضعیت واکسیناسیون، خطر بستری شدن در بیمارستان برای بزرگسالان مبتلا به اومیکرون 29 درصد کمتر از موج اول همه‌گیری بود و بیماران بستری در آفریقای جنوبی کمتر در معرض ابتلا بودند. اما مشاهدات آفریقای جنوبی ممکن است در مورد ایالات متحده و سایر کشورها صدق نکند. اکثر مردم آفریقای جنوبی قبلاً به کرونا مبتلا شده اند و میانگین سنی در آفریقای جنوبی 27 سال است – که هر دوی آنها ممکن است باعث شوند که این نوع در آنجا اثرات خفیف تری نسبت به ایالات متحده داشته باشد که در آن میانگین سنی 38 سال است.

همچنین داده‌ها نشان داد که اگرچه کودکان علائم خفیفی داشتند، اما احتمال بستری شدن در بیمارستان در طول مدت زمان شیوع سویه اومیکرون در مقایسه با موج اول 20 درصد بیشتر بود.

 

آیا در صورت داشتن علائم خفیف باید در خانه بمانیم؟

کسانی هستند که بعد از اومیکرون، بیماری شدیدی می گیرند. گاهی اوقات، علائم خفیف اولیه ممکن است بعداً به علائم جدی تری تبدیل شوند، بنابراین بسیار مهم است که افراد مبتلا به علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا آزمایش دهند و در خانه بمانند.

 

در صورت نیاز به ویزیت پزشک در منزل جهت بیماران کرونایی و یا خدمات پرستاری می توانید از طریق این لینک خدمات مورد نیاز را درخواست نمایید.

4/5 - (5 امتیاز)

یک دیدگاه

ثبت دیدگاه

یازده + 16 =