Skip to main content
مدت مطالعه: 7 دقیقه

از آنجایی که درگیری بیماری کووید ۱۹، سراسر کره زمین را فرا گرفته، ظهور اختلالات روانی در افراد آسیب پذیر افزایش یافته است. شایع ترین اختلالاتی که پس از یک بحران مشاهده می شود شامل افسردگی، اختلال های استرس پس از بحران و اختلالات اضطرابی است.

پنج دلیل مهم برای تأثیرگذاری کووید19 بر سلامت روان وجود دارد، که انتظار می رود هر یک به طور مستقل تأثیرات عمیقی بر سلامت روان داشته باشند.
1) اولین تأثیر کووید-19 بر سلامت روان، ورود ناگهانی و در برخی مناطق، غیرمنتظره ویروس کووید19 است که شهرها را تبدیل به متروکه کرد و در دل مردم ترس ایجاد کرد و سبب واکنش‌های استرسی حاد شد. ترس از آلوده شدن یا آلوده شدن دیگران با ترسی که پس از شرایط آسیب زا مانند زلزله یا بلایای دیگر مشاهده می شود، تفاوتی ندارد.
2) دومین اثر تاثیرگذار بر سلامت روان، رفتن به قرنطینه بود. در حالی که قرنطینه برای مبارزه با همه‌گیری ضروری است، تغییر ناگهانی روال و حبس چند روزه می‌تواند منجر به احساس درماندگی، کسالت، اضطراب، ناراحتی، تحریک‌پذیری و عصبانیت برای از دست دادن آزادی شود. این واکنش ها می تواند صرفاً یک تغییر موقعیتی با واقعیت جدید کووید19باشد و لزوماً بیمارگونه نیست. به هر حال، افسرده و مضطرب بودن یک واکنش طبیعی به ناامنی و عدم آزادی است.
3) سومین تأثیری که بر سلامت روان تأثیر می گذارد به مرگ و میرهای بسیار نگران کننده ناشی از کووید19مربوط می شود. تغییرات زیادی در بیمارستان ها، سردخانه ها و تشییع جنازه بدون تشریفات رسمی مانند ملاقات متوفی صورت گرفت که قبلا وجود نداشته بود.
4) با این حال، یکی دیگر از تأثیرات کووید19 بر سلامت روان مربوط به برداشت های ذهنی افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه است که پدیده های وحشتناکی را تجربه خواهند کرد و برخی از آنها در آینده دچار افسردگی شدید، اختلال استرس پس از سانحه و سایر موارد روانپزشکی می شوند.
5) در نهایت، زیان‌های اقتصادی، بیکاری، ناامنی غذایی و افزایش نابرابری اجتماعی همگی باعث ایجاد استرس حاد می‌شوند که احتمالاً برای بخش بزرگی از جمعیت به استرس مزمن تبدیل می‌شوند و همچنین خطر ابتلا به اختلالات روانی را افزایش می‌دهند.

یک مطالعه نشان می دهد که در ایالات متحده در سال 2020، حدود یک سوم از بازماندگان کووید-19 در عرض 6 ماه پس از تشخیص کووید-19، به بیماری عصبی یا سلامت روانی مبتلا شدند.
اختلالات خلقی و اضطراب شایع ترین تشخیص ها بودند.
شرایط عصبی، مانند سکته مغزی و زوال عقل، کمتر اتفاق می‌افتد، اما در میان افراد مبتلا به کووید-19 شدید شایع‌تر بود.
از آغاز همه‌گیری کووید-19، نگرانی‌هایی مبنی بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی و سلامت روان در بیماران و همراهان آنها وجود داشت. در نوامبر 2020، در یک مطالعه دانشمندان دانشگاه آکسفورد در بریتانیا گزارش دادند که بازماندگان در 3 ماه پس از دریافت تشخیص کووید-19 در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلالات خلقی و اضطراب بودند.
محققان از سوابق پزشکی بیش از 236000 بیمار در ایالات متحده برای تخمین خطر ابتلا به بیماری های عصبی و روانپزشکی در 6 ماه پس از تشخیص COVID-19 استفاده کرده اند.
محققان تخمین می زنند که بروز کلی بیماری های عصبی یا روانی 34 درصد بوده است.
ارتباط با شدت بیماری
افرادی که کووید-19 شدیدتری را تجربه کردند، خطر بیشتری برای سلامت روان و تشخیص‌های عصبی داشتند.
مقایسه عفونت تنفسی
محققان داده های سوابق سلامت 236379 فرد مبتلا به کووید-19 را در پایگاه داده TriNetX تجزیه و تحلیل کردند.
احتمال تشخیص یک بیماری عصبی یا روانی پس از کووید19، 44درصد بیشتر نسبت به بعد از آنفولانزا بود.
در همین حال، شواهد واضحی مبنی بر تشخیص بیشتر پارکینسونیسم یا سندرم گیلن باره پس از شیوع بیماری کووید19 نسبت به آنفولانزا یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی وجود نداشت.

بر اساس تخمین پزشکان و دانشمندان در سال اول همه‌گیری ویروس کووید19، اختلالات سلامت روان با حدود 160 میلیون مورد جدید در سراسر جهان افزایش یافته است.
بیشترین موارد در کشورهایی رخ داده است که بیشترین موارد ابتلا به ویروس یا شدیدترین محدودیت‌ها در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی را داشتند.
زنان نیز بیشتر از مردان و افراد جوانتر به میزان بیشتری نسبت به افراد مسن تحت تأثیر قرار گرفتند، علیرغم اینکه این افراد در صورت ابتلا به بیماری های شدید و مرگ آسیب پذیرتر هستند.
همراه با افزایش خطر بیکاری، محدودیت‌ها باعث می‌شود افراد جوان‌تر به شدت تحت تأثیر اختلالات افسردگی اساسی و اختلالات اضطرابی در طول همه‌گیری همه‌گیر باشند.
بحران جهانی بهداشت روان در کودکان
طبق تجزیه و تحلیل سازمان کمک بین المللی Save the Children، قرنطینه های هفتگی و محدودیت های زندگی روزمره در طول همه گیری همه گیر منجر به افزایش قابل توجه بیماری های روانی در کودکان در سراسر جهان شده است .
این سازمان با استناد به داده‌های دولتی واکنش کووید19 آکسفورد گفت که موارد افسردگی، اضطراب، تنهایی و حتی خودآزاری افزایش یافته است.
این تجزیه و تحلیل شامل پاسخ های بیش از 13000 کودک در 46 کشور بود که 83 درصد از کودکان افزایش احساسات منفی را به دلیل همه گیری گزارش کردند.
عدم پاسخگویی به این بحران سلامت روانی می تواند کودکان را با رفاه طولانی مدت، رشد و به طور کلی پیامدهای سلامتی ضعیف حتی پس از برداشته شدن محدودیت ها مواجه کند.
تحلیل این موسسه خیریه نشان می دهد که از زمان شروع همه گیری در سال 2020، کودکان به طور متوسط ​​184 روز در قرنطینه یا محدودیت زندگی کرده اند. این امر بر تعاملات اجتماعی و خواب آنها و در نتیجه رفاه کودکان تأثیر می گذارد.

این نکات ممکن است به شما کمک کند استرس را از خود دور کنید:
نگرش مثبت را حفظ کنید.
بپذیرید که رویدادهایی وجود دارند که نمی توانید آنها را کنترل کنید.
به جای رفتار تهاجمی، قاطع باشید. به جای عصبانی شدن، حالت تدافعی یا منفعل شدن، احساسات، نظرات یا باورهای خود را ابراز کنید.
یاد بگیرید زمان خود را به طور موثرتری مدیریت کنید.
محدودیت ها را به درستی تعیین کنید و به درخواست هایی که استرس بیش از حد در زندگی شما ایجاد می کنند، نه بگویید.
برای سرگرمی ها و علایق خود وقت بگذارید.
برای کاهش استرس به الکل، مواد مخدر یا رفتارهای اجباری تکیه نکنید. مواد مخدر و الکل می توانند استرس بیشتری به بدن شما وارد کنند.
به دنبال حمایت اجتماعی باشید. زمان کافی را با کسانی که دوستشان دارید بگذرانید.
به دنبال درمان با روانشناس یا سایر متخصصان سلامت روان باشید که در زمینه مدیریت استرس یا تکنیک های بیوفیدبک آموزش دیده اند تا راه های سالم تری برای مقابله با استرس در زندگی خود بیاموزید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

ثبت دیدگاه

یازده − 7 =